construction machinery

Kule vincinin kaldırma mekanizmasında BD600 frekans dönüştürücü uygulaması

Kule vinci, bina yapımında kalıp teknolojisi için araştırılmış ve geliştirilmiştir. Endüstriyel ve sivil binaların yapımında yapı malzemelerinin ve bileşenlerinin kaldırılması için uygundur. betonarme yapılar ile ulaşım.

I. Şu anda yerli kaldırma mekanizmalarının ana hız ayarlama yöntemleri

Kaldırma mekanizması, kule vinçlerin en önemli aktarım mekanizmasıdır.Şu anda, geleneksel hız düzenleme yöntemi, ağır yük için düşük hız, hafif yük için yüksek hız, ve geniş hız aralığı; Kaldırma mekanizmasının hız ayarlama yönteminin artıları ve eksileri, tüm makinenin performansını doğrudan etkiler. Kaldırma mekanizmasının hız düzenleme modunu seçmek için üç ilke vardır: birincisi, kararlı olmalı ve çok az etkiye sahip olmalıdır; ikincisi, ekonomik ve güvenilir olmalı ve ulusal koşullara uygun olmalıdır; üçüncüsü, bakımı kolay olmalıdır. .

1. Çok hızlı motor kutup değiştirme hız ayarı

4 halatlı maksimum kaldırma ağırlığı 6T'ye eşit veya daha az olan küçük ve orta boy kule vinçler, şiddetli rekabete ve katı maliyet kontrolüne sahiptir. Çin'de, çok hızlı motorlar esas olarak kutup değiştirme hız regülasyonu için kullanılır.Şema basittir ve uygulama nispeten basittir.Geniş, genellikle 4/8/32 kutuplu çok hızlı motor elde etmek için kullanılır.

2, elektromanyetik kavramalı vites değiştirme redüktörü artı girdap akımı frenli tek hızlı sargılı rotorlu motor

Bu hız düzenleme yöntemi ülkemde on yıllardır kullanılmaktadır, ancak artık kullanılmamaktadır. Redüktörün hız oranını değiştirmek için dişlileri değiştirmek için elektromanyetik kavramaya ve daha yumuşak özellikler ve daha yavaş konum hızı elde etmek için girdap akımı frenli tek hızlı sargılı rotor motorunun seri direncine dayanır. Avantajı, çalışma oranının sabit olması ve hız düzenleme oranının daha büyük olacak şekilde tasarlanabilmesidir. Birçok kusuru vardır.Birincisi, elektromanyetik debriyaj genellikle kısa ömürlü ve güvenilirliği düşük yerli takım tezgahlarını kullanır; ikincisi, debriyaj dişlisinin konumunu havada dinamik olarak değiştiremez, aksi takdirde çok tehlikeli olan kayar.

3. Sıradan redüktör artı girdap akımı frenli çok hızlı sargılı rotorlu motor

Bu yöntemin fikri, önceki yöntemin elektromanyetik debriyaj vites değiştirmesini çok hızlı motor tahrikli sıradan tek hız düşürücüyle değiştirmektir. Büyük vites değiştirme şoklarına sahip çok hızlı motorların eksiklikleri ile karşılaştırıldığında, daha yumuşak Mn özellikleri elde etmek için girdap akımı frenli çok hızlı sargılı rotor motorları seri bağlanabilir, frenleme ve vites değiştirme daha kararlıdır ve yavaş bir Bit hızı vardır ve sincap kafesli motorlara göre daha fazla güç kullanılabilir. Bu hız düzenleme yönteminin yapısı basittir, bakımı kolaydır ve son derece güvenilirdir. Şu anda, girdap akımı fren sargılı rotor motorunun ısı dağılımı sorunu başarıyla çözüldü ve bu hız düzenleme yönteminin güvenilirliği büyük ölçüde geliştirildi.

Şu anda yerli 8~12t kaldırma mekanizmaları çoğunlukla bu hız düzenleme yöntemini benimser, ancak bu tür motorlarda hala büyük miktarda frenleme ve vites değiştirme vardır. Elektrik kontrol sistemi, güç kaynağının tepe akımı ve etkisi için daha karmaşıktır ve 16t'nin üzerindeki büyük tonajlı kaldırma mekanizması genellikle bu hız düzenleme yöntemini benimsemek için uygun değildir.

4. Diferansiyel planet redüktör artı çift motor

Planer dişli redüktörün güneş dişlisi bir motor tarafından tahrik edilir, planet taşıyıcı, planet redüksiyon yoluyla başka bir motor tarafından tahrik edilir ve dış paletin iç halka dişlisi Vinç üzerine sabitlenir Makara üzerinde. Bu, diferansiyel planet redüktörün yapısıdır. Planet sistemi uygun bir parametre olarak belirlendikten sonra, makara hızı iki motorun hızına ve dönüşüne bağlı olarak aynı yönde hızlı ve ters yönde yavaştır. Tek hızlı bir motorsa, her motorun diğer motora uyacak şekilde üç ileri dönüş, geri dönüş ve durma durumu vardır, bu nedenle birçok hız dişlisi vardır. Çok devirli bir motor kullanılıyorsa, diferansiyel hız regülasyonu prensibi olan daha fazla hız dişlisi olacaktır. Motor, bir sincap kafesi veya bir frekans dönüşümü ve bir sincap kafesi, daha küçük bir tonaj için bir sincap kafesi ve büyük bir tonaj için bir frekans dönüşümü ve bir sincap kafesi ile birleştirilebilir. Bu yöntem, ağır yük düşük hız ve hafif yük yüksek hız gereksinimlerini tam olarak karşılayabilen ve yüksek güvenilirliğe sahip büyük bir hız düzenleme oranına sahiptir.Özellikle büyük tonajlı kaldırma mekanizmaları için uygundur.

Ancak, diferansiyel planet redüktör karmaşık bir yapıya sahiptir ve genellikle standart dışı tasarım ve üretim gerektirir. Çift motorlarda maliyet yüksektir ve kontrol karmaşıktır . Ana bilgisayar üreticileri bunu pek kullanmazlar.

5. Frekans dönüşüm hızı düzenlemesi

Frekans dönüştürme hızı düzenlemesi, günümüzün en gelişmiş AC hız düzenleme yöntemidir. Uluslararası frekans dönüştürücülerin fiyatlarındaki kademeli düşüşle birlikte, frekans dönüşüm hızı düzenleme teknolojisinin uygulanması giderek daha yaygın hale geldi. Yerli kule vinç kaldırma mekanizması uzun yıllardır kullanılmaktadır ve etkisi iyidir, ancak yaygın olarak kullanılmamaktadır. Avantajı, düşük kurulum hızında uzun süre çalışabilmesi, sıfır hızda fren yapabilmesi, darbesiz sorunsuz çalışması ve tel halat düzenlemesi için büyük fayda sağlayan yapı ve transmisyon parçalarının ömrünü uzatabilmesidir. ve yaşam ve ayrıca kule vincinin güvenliğini de artırır.

Ancak kaldırma mekanizmasındaki kullanımı çok dardır. Birincisi, ithal inverterler hala daha pahalıdır ve yerli inverterler yeterince iyi değildir; ikincisi, inverter bir sorun, genellikle tamir edilemez, çoğu sadece yenileriyle değiştirilebilir; frekans dönüşüm hızı düzenlemesinin yüksek maliyeti nedeniyle, genellikle küçük ve orta tonajlı kaldırma mekanizmaları nadiren kullanılır ve büyük tonajlar daha sık kullanılır. Değişken hız hız regülasyonu küçük ve orta tonajlı geniş bir alanda kullanılmakta, sadece yerli frekans dönüştürücülerin yükselişini beklemektedir.

2. Kule vinç kaldırma mekanizmasındaki frekans dönüştürücü şeması

Kule vinçler, çoğunlukla orta ve büyük kule vinçlerde kullanılan Japonya'nın Yaskawa frekans dönüştürücüsünün kaldırma mekanizmasında frekans dönüştürme teknolojisini ve maksimum kaldırma ağırlığını kullanır. halat /span>6T'ye eşit veya daha azdır Küçük ve orta boy kule vinçler şiddetli rekabete ve katı maliyet kontrolüne sahiptir, bu nedenle frekans dönüştürücüler nadiren kullanılır. Güç elektroniği teknolojisinin gelişmesiyle birlikte yerli frekans dönüştürücü teknolojisi giderek olgunlaşıyor ve fiyat avantajı ortada.Küçük ve orta ölçekli kule vinçlere uygulanması mümkün hale geldi.

1,bd600İnvertöre giriş yayılma>

BD600 serisi invertörler, geleneksel invertörlerle karşılaştırıldığında, müşterileri memnun ediyor Farklı açılardan performans ve işlevsel gereksinimler, birden fazla ürün serisiyle elde edilemez,Tasarım, manyetik akı vektörü olan müşteri ihtiyaçlarının makul bir şekilde bölümlendirilmesine dayanmaktadır frekans dönüştürücüsü.

Seriİnverter< / a>Daha hızlı dinamik yanıt, gelişmiş akım sınırlama teknolojisi ve donanım optimizasyon tasarımına sahip olmasını sağlamak için mükemmel bir hızsız vektör kontrol stratejisi kullanmak, sık dalgalanma olması durumunda, inverter hata vermeyecektir. Ve aşağıdaki özelliklere sahiptir:

1.1, güvenilirlik

Tam güvenilirlik tasarım şeması: yedekli tasarım, değer kaybı tasarımı vb. gibi tüm bileşenler endüstriyel veya askeri sınıfı benimser; profesyonel üretim platformu, böylece tüm makine.

1.2, yumuşak başlangıç

Güç frekansı başlatma yöntemiyle karşılaştırıldığında, şunu kullanınİnverterKontrol, mekanik parça titreşiminin ve tahrifatının etkisini azaltabilir, kullanıcılar için bakım maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir ve stabil çalışır.

1.3, yüksek başlangıç ​​torku

Yüksek performanslı manyetik akı vektör kontrol modunu kullanan düşük frekans bandı, kararlı ve yüksek çıkış torku sağlar.

2. Süreç tanıtımı

Küçük ve orta boy kule vinçlerin tipik özellikleri QTZ315 kule vinçler yaygın olarak kullanılmaktadır; 2 büyütme oranının ana teknik göstergeleri şunlardır: maksimum kaldırma ağırlık 3T, kaldırma Hızı 52/26/5.5m/dak, kaldırma mekanizması 15/15/5.5KW 4/8/32 çok kutuplu motor, redüktör hız oranı I=12.5, tambur çapı 300mm.

Küçük ve orta boy kule vinçler için en kritik indeks maksimum kaldırma ağırlığıdır3T ve 300 mm'lik tambur çapı çok fazla değiştirilemez Hız gereksinimleri Aynı zamanda nispeten yüksektir. Frekans dönüştürme hızı düzenlemesinin seçimi, ilgili ekipman ve teknik göstergelerde uygun ayarlamaları gerektirir.

3. Parametre hesaplama

Vinçlerin frekans dönüşüm hız düzenleme sistemi, ana kontrolör veya potansiyometre tarafından giriş olarak verilir ve elektronik kontrol ekipmanı, yük ölçüm ve kontrol cihazı, limit pozisyonu verilir. frekans dönüştürme frekans modülasyonu ile kontrol edilir Anahtarlar, frenler vb., vincin kaldırma mekanizması gibi AC değişken frekanslı asenkron motorların başlatma, frenleme, tersinir çalışma ve hız düzenlemesini kontrol etmek için birlikte kullanılır.

Ekipman seçim parametreleri: hareketli kasnak 2 büyütmeli 4 kutuplu asenkron sincap kafesli motor, kaldırma mekanizması 18.5KW, düşürücü hız oranı I=31,5; Çap tamburun çapı 300mm, yani I=31.5, R=D/2=150mm=0.15m, Nn=1450 rpm, Pn=18.5KW.

3.1. Maksimum kaldırma ağırlığının hesaplanması

Pn=2*π*Nn*Tn/60*1000

Alın:Tn= Pn*1000*60/2*π* Nn=18.5*1000*60/2π*1450=121.9Nm yayılma>

Teorik kaldırma ağırlığı:F=2*Tn*I*/R*10000=2*121.9*31.5/0.15*10000= 5.1198

İletim verimliliği0,64 göz önüne alındığında, maksimum kaldırma ağırlığı: Fmax=0.64*F=0.64*5.1198=3.28T

Gerekli maksimum kaldırma ağırlığı ile karşılaştırıldığında, temel olarak gereksinimleri karşılayan 1,1 kat sigorta faktörüne sahiptir.

3.2. Maksimum kaldırma hızının hesaplanması

Vmax=π*D*Nn/2*I=π*0.3*1450/2*31.5=21,7 m/dak

Yukarıdaki formüle göre, değişken frekans modunda motorun maksimum kaldırma hızı çok azalır. Asıl sebep maliyetten tasarruf etmek ve Zamana bağlı donanım maliyetlerinin optimize edildiği tahmin edilmektedir; başlatma ve kurulum süresini kısaltarak, boşta kalma kancası 50HZ işletiminden ve diğer koordinasyon yöntemlerinden daha yüksektir, böylece hız belirgin bir şekilde yavaşlamaz uygulamada.

4. Performans özellikleri

Vinçin sorunsuz çalışmasını, işletimini iyileştirmesini sağlamak için kule vincinin elektrikli tahrik sisteminde teknik dönüşüm gerçekleştirmek için gelişmiş modern AC frekans dönüşüm hızı düzenleme teknolojisini benimseyin Verimliliği artırmak ve aşırı yüklenmeyi iyileştirmek Çalışmak, frenlemenin etkisini ortadan kaldırmak, elektrik bakımını azaltmak, elektrik enerjisi tüketimini azaltmak, güç eksikliği faktörünü iyileştirmek vb., iyi sonuçlar elde edebilir. Aynı zamanda aşırı akım, aşırı voltaj, düşük voltaj ve giriş faz kaybı korumasının yanı sıra inverter aşırı sıcaklık, aşırı yük, aşırı hız, fren ünitesinin aşırı ısınması, I/O arıza korumasına sahiptir. , motor arıza koruması, vb., frekans dönüştürme hızı düzenlemesi Yöntem, aşağıdaki göze çarpan özelliklere sahiptir:

4.1. Hassas kontrol ve konumlandırma gerektiren işlemleri gerçekleştirebilen geniş hız ayar aralığı;

4.2. Yumuşak başlatma ve yumuşak durdurma işlevi, mekanik iletimin etkisini azaltır, çelik yapının yük taşıma performansını önemli ölçüde artırabilir ve hizmet ömrünü uzatabilir. vinç;

4.3. Yüksek düzeyde entegre bileşenler ve yüksek güvenilirliğe sahip düşük voltajlı elektrikli cihazlar, orijinal elektrik sisteminin karmaşık kablolama sorunlarını etkin bir şekilde çözebilir, bu da yalnızca sistem arızası olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ancak bakımı da kolaydır;

4.4. Motor sıfır hızdayken tam tork verebilir.Fren gevşek veya arızalı olsa bile, ağır nesnelerin kayması olmaz, bu da güvenliği sağlar. ve sistemin güvenilirliği;

4.5. Hızlı dinamik yanıtla, kayan kancalar olmayacak ve "sıfır hız geçişi" işlevi gerçekten gerçekleştirilecek;

4.6. İlgili yazılıma sahip özel yük ağırlığı ölçüm ve kontrol cihazı. Kaldırma hızı, "hafif yük hızlı, ağır yük yavaş" olarak gerçekleştirilerek, yük ağırlığının değiştirilmesiyle otomatik olarak değiştirilebilir. işlem İsteği;

4.7. Sistemde kullanılan frekans dönüştürücü, sistemin güç faktörünü ve tüm makinenin çalışma verimliliğini büyük ölçüde artırabilen otomatik enerji tasarruflu çalışma moduna sahiptir. Enerji tasarrufu etkisi önemlidir ve ortalama güç tasarrufu oranı %20 veya daha fazladır;

3. Son açıklamalar

Şimdiye kadar hız vektörü frekans dönüşümü olmayan kule vincin tasarımı üç ay boyunca test edildi. Tüm ekipman iyi çalışıyor ve siparişler kabul edildi 4 birim.

Şu anda, kule vinç yöntemlerinin çoğu kademeli hız düzenlemesini kullanır. Geliştirme yönü kademesiz hız düzenlemesi olmasına rağmen, maliyet ve diğer yönlerden hala sınırlıdır. Yazar hesaplamalar yapmış ve yukarıda bahsedilenlere benzer artmayanları kullanmıştırİnverter < span style="font-size:16px;">Modeli seçin ve hızı uygun şekilde feda edin. Değişken frekanslı kademesiz hız düzenlemesinin maliyeti, çok hızlı sargılı rotorun kutup değiştiren hız düzenlemesi ile aynı değildir girdap akımı frenli motor Bununla birlikte, performans büyük ölçüde iyileştirildi, bu da büyük önem taşıyor.

 


官网